Naxçıvanda 5 il əvvəl mülkiyyət hüququ ilə bağlı çıxarılan məhkəmə qərarının hələ də icra edilməməsi iddiaçı tərəfi çıxılmaz vəziyyətdə qoyub. Şikayətçi Sahilə Məmmədovanın səlahiyyətli nümayəndəsi Əliağa Xələfli iddia edir ki, Ədliyyə Nazirliyinin İcra və Probasiya Şöbəsi qərarın icrasını müxtəlif bəhanələrlə gecikdirir.
O bildirir ki, Sahilə Məmmədovanın Naxçıvan şəhəri, Bəhruz Kəngərli küçəsində yerləşən mənzilindəki şəxsi əşyalarına 2019-cu ildə yaxınları tərəfindən əl qoyulub. Bununla bağlı Məmmədova Naxçıvan şəhər Məhkəməsinə müraciət edib və məhkəmə həmin əşyaların ona geri qaytarılması haqda qərar çıxarıb. Lakin Əliağa Xələflinin sözlərinə görə, bu qərar indiyədək icra olunmayıb:
"Cavabdehlər məhkəmədə əşyaların yerində olduğunu təsdiqləsələr də, Ədliyyə Nazirliyinin İcra və Probasiya Şöbəsinin rəisi İntiqam Əliyev əşyaların ünvanda olmadığını bəhanə gətirir. Əvvəl dedilər ki, guya Sahilə Məmmədova ərizə yazaraq əşyalardan imtina edib. Belə bir ərizə tələb etdik, amma təqdim edə bilmədilər. Sonra əşyaların yerində olmadığını iddia etdilər. Polisə müraciət edərək əşyaların yerini araşdırmalarını təklif etdik, amma bu da edilmədi. Hətta İntiqam Əliyev işi şəxsən nəzarətinə götürdüyünü dedi, lakin nəticə yoxdur."
Xələfli əlavə edir ki, məsələ ilə bağlı ekspertiza keçirilib, lakin ekspertlər əşyaları görmədən onların dəyərini 1 300 manat olaraq qiymətləndirib:
"Halbuki iddiaçı tərəf əşyaların yeni və istifadəsiz olduğunu, dəyərinin isə 3 800 manat olduğunu bildirir. Ekspertiza işlənməmiş əşyaların istismar müddətini necə nəzərə alıb, anlamırıq. Vəsatət qaldırmışıq ki, ekspert məhkəməyə gəlib bunu izah etsin."
Əliağa Xələfli hüquq-mühafizə orqanlarından və Ədliyyə Nazirliyindən məhkəmə qərarının dərhal icrasını tələb edir. O vurğulayır ki, hüquq sisteminin belə işləməsi vətəndaşların haqlarını pozur və haqsızlığa səbəb olur.
TEREF
Naxçıvanlı şikayətçi: "Məhkəmə qərarı 5 ildir icra olunmur!"