Sosial şəbəkələrdə insanlaırn şəxsiyyətinin, dini və milli dəyərlərinin təhqir edilməsi hallarına rast gəlinir. Belə paylaşımlardan birini də mütəmadi olaraq “TikTok” sosial şəbəkəsində Sabirabaddan olduğu deyilən və adının Teyyub Sabirabadlı olduğu bildirilən şəxs tərəfindən edilir.
O, sosial şəbəkədə paylaşdığı videolarda həm insanların dini inanclarını təhqir edir, həm də onları ölümlə hədələyir. Qanunazidd paylaşımlarından “həzz aldığı” görünən bu şəxsin hansı mənbələrdən qidalandığını maraqlıdır. Onun heç nədən çəkinməyərək sosial şəbəkədə paylaşdığı videolarda səsləndirdiyi fikirlər milli, irqi, sosial və ya dini nifrət və düşmənçiliyin salınmasına, milli ləyaqətin alçaldılmasına yönəlib.
Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən, bu halları törədənlər, üstəlik də bunu kütləvi informasiya vasitələrindən istifadə olunmaqla edənlər Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsi 283.1.1-ci maddəsinə əsasən 2 ilədək müddətə islah işləri və ya 2 ildən 4 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
İndiki halda sözügedən şəxsin əməlləri qanunvericiliyin bu tələblərinin pozlmasıdır. Nəzərə çatdıraq ki, bu videogörüntülər sosial şəbəkələrdə izləyicilər arasında ciddi narazılıq yaradıb.
"Ölkədə mövcud dini konfessiyaların dəstəklənməsini, mənəvi dəyərlərin qorunması haqqında" qanun (Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndinde qeyd olunmuşdur);
"Ölkədə mövcud dini konfessiyaların dəstəklənməsini, mənəvi dəyərlərin qorunması haqqında" qanun (Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndinde qeyd olunmuşdur).
Milli, irqi, sosial və ya dini nifrət və düşmənçiliyin salınmasına, milli ləyaqətin alçaldılmasına, "O cümlədən kütləvi informasiya vasitələrindən istifadə olunmaqla törədildikdə Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsi 283.1.1-ci maddəsinə əsasən 2 ilədək müddətə islah işləri və ya 2 ildən 4 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.