"Məhkəmədə belə bir tələbin qoyulması qanunsuzdur. Çünki, bu konstitusiyada və cinayət qanunvericiliyində də var. Zərərçəkənin öz hüququdur ki, getsin ya getməsin. Bu şəxslərin cinayəti ifşa olunub. Zərərçəkmiş o halda iştirak edə bilər ki, hadisəni törədənlərlə hansısa formada tanışlığı, münasibəti olsun, əməlləri barəsində əvvəldən bilgisi olsun və sair. Bu adamlar həbs olunandan sonra bəlli olub ki, sui-qəsdi onlar törədiblər".
Bunu Gununsesi.info-ya özəl açıqlamasında Böyük Quruluş Partiyasının lideri, deputat Fazil Mustafa ona qarşı sui-qəsd cinayətinə görə mühakimə olunanların onun məhkəməyə gəlməsi tələbini şərh edərkən deyib.
Qeyd edək ki, prosesdə müdafiə tərəfi deputatın məhkəməyə gətirilməsinə dair dəfələrlə vəsatət versə də hakim heyəti bunu rədd edib.
Hazırda isə müdafiə tərəfi işə baxan məhkəmə kollegiyasının dəyişdirilməsini istəyir.
Fazil Mustafa xatırladır ki, həmin şəxslər hüquq-mühafizə orqanlarının keçirdiyi əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində həbs edilib: "İstintaq zamanı məlum olub ki, cinayəti bu adamlar törədib. Mən də onların heç birini tanımıram. Mən gedib orada nə danışasıyam ki? Məsələn, deyəcəklər ki, filan fikriniz xoşumuza gəlmirdi. Mən də deyəcəyəm ki, mənim fikrim erməninin, farsın, ümumiyyətlə türk düşməni olan hər kəsin xoşuna gəlmir. Mənim nümayəndəm var və o, orada iştirak edir. Məhkəməyə də ayrıca məktub yazmışam ki, nümayəndəm məni təmsil edir. Hüquqi əsas yoxdur ki, mən orada mütləq iştirak etməliyəm. Şahidin hansısa formada iştirakını tələb etmək, onu gətirmək olar. Ona görə də bu məsələdə təkid etmək, uzatmaq populizmə xidmət edir. Bu adamlar da xarici xüsusi xidmət orqanlarının şəbəkəsində olan adamlardır. Onların tapşırığını yerinə yetiriblər və buna görə də vəsait alıblar. Başqa arqument yoxdur. Bunların sahibləri İran dövlətində yüksək vəzifə tutan ruhanilərdir. Onların əmrini yerinə yetirən hansısa bir tətikçi ilə nə danışasıyam ki? Təəssüf ki, media sahəsində olan bəzi insanların naşılığı səbəbindən bu cür cinayətkarların təbliğatçısı olurlar. Hesab edirəm ki, bu cür cinayətlərin cəmiyyətə daha dəqiq çatdırılmasına ehtiyac var".
Fazil Mustafa sui-qəsd cinayəti ilə bağlı: "Tətikçi ilə nə danışasıyam ki?"