Azərbaycanda Elmi İnstitutların fəaliyyəti istiqamətində ciddi islahatlar həyata keçiriləcək.
Xalqxeber.az xəbər verir ki, artıq bu istiqəmətdə əməli addımlar atılmaqdadır.
Ötən gün Azərbaycan Milli Elmlər AKademiyasının tabeliyində fəaliyyət göstərən altı İnstituta yeni direktor təyin edildi.
Əldə etdiyimiz məlumata görə elmi İnstitutlarda kadr dəyişiklikləri Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan təşkilatlarda da aparılacaq.
Elm və Təhsil nazirliyinin tabeliyində olan İnstitutlara savadlı, müasir, həqiqi elmi nailiyyətlərə can atan və PR siyasətini təşkilatlarının əsas prioritetinə çevirməyi bacaran gənclər gətiriləcək.
Nazirlikdəki mənbədən əldə etdiyimiz məlumata görə yeni direktorlar təyin ediləcək İnstitutların siyahısında ilk olaraq Bitanika və Zoologiya İnstitututlarının adları gəlir.
Bu İnstitututların fəaliyyətinin zəif olduğu bildirilir.
Bitanika və Zoologiya İnstitututlarında baş verıən qanunsuzluqlar barədə aidiyyatı qurumlara çoxsaylı şikayətlərin ünvanlandığı da məlumatlarda iddia edilir.
Qeyd edək ki, hazırda Botanika İnstitutuna Səyyarə Abdullayeva, Zoologiya İnstitutuna isə Ələddin Eyvazov rəhbərlik edir.